Archiv měsíce Květen 2016

Stojí hnutí NOVÁ GENERACE vlevo nebo vpravo?

Bc. Vladislav Nadberežný

Stojí hnutí NOVÁ GENERACE vlevo nebo vpravo?

Vladislav Nadberežný

 

Moderní podnikání i sociální cítění

„Je vaše hnutí levice nebo pravice? A hlavně mi neříkejte, že jste střed, takový mám rád…“ Tuto otázku dostáváme velmi často. Odpovědět je pro mne těžké, sám sebe bych charakterizoval jako moderního podnikatele se sociálním cítěním – no a kam se tedy mám zařadit?

Politikou se zabývám dlouho

Přijde mi, že pojem levice/pravice má v České republice velmi různorodé vnímání. Řekl bych, že levice jsou ti, kteří bohatým berou a do sociálních dávek rozdávají, pravice jsou úspěšní kapitalisté a byznysmeni s podporou podnikání. Ti uprostřed nemají názor – aspoň tak vnímá levici, pravici a střed mé okolí. Popravdě, takhle bych se skutečně zaškatulkovat nedokázal.

Pojem levice a pravice zůstává nejasný

Politici nerealizují svůj program v kategoriích levice a pravice. V posledních 25 letech spousta levičáků podnikala o sto šest a sociální politika je jim cizí. To slovo mají mnohdy jen v názvu nebo v programu, ale v realizaci jsou bez koncepce. Naproti tomu většina pravicových politiků české podnikatele a firmy jen dusí na daních, nevytváří zdravé konkurenční prostředí a říká: máte volný trh, ten vše vyřeší – jinak řečeno: poperte se, nevyhraje ten nejlepší, ale nejsilnější.

Politici nejsou vzorem

Znám v České republice hodně úspěšných manažerů a podnikatelů, kteří se vypracovali od nuly bez pomoci, ale ti se skoro bojí ukazovat, protože slovo podnikatel je nadávka. Naproti tomu média a pravice velebí osoby, které několikrát zkrachovaly nebo privatizovaly soukromý majetek. Takoví mají být našimi lídry? Důsledkem je, že za vlád levice se sociální výdaje škrtí a za vlád pravice se v nich hledá kšeft a náklady naopak rostou.

Silná a bohatá střední třída, sociální zajištění, podpora místního podnikání

Shodneme-li se na tom, že cílem správné politiky by měla být silná a bohatá střední třída, že všechny věkové skupiny musí být dobře sociálně zajištěny a že toho můžeme dosáhnout jen díky zaměstnanosti a práci místních nebo tuzemských firem a podnikatelů, pak je to jasné. Žádná pravice, žádná levice, natož střed.

Jihočeská politika hnutí Nová generace

Správná jihočeská politika má být průřezová, a ne ode zdi ke zdi, má si vybrat to nejlepší pro lidi a hlavně to realizovat. Takovou politiku prosazuje hnutí NOVÁ GENERACE.