Česká ekonomika roste – máme se radovat?

Bc. Vladislav Nadberežný

Vladislav Nadberežný

Smyslem je užitek

Poslední roky neustále posloucháme, jak jsme na tom velmi dobře, neboť ekonomika České republiky roste. Žijeme si tedy nad poměry a stále lépe, tak to alespoň tvrdí politici. A já stále čekám, kdo do toho sekne a poví, že smyslem je přeci užitek neboli zisk. A jak si tedy můžeme žít lépe, když se zadlužení České republiky i přes ekonomický růst zvyšuje? Poukazujeme na jiné země – jak jsou na tom špatně, že nerostou. Často jsem ale ty země a jejich obyvatele viděl a říkám: žijí šťastněji než my a zůstává jim víc, aniž by museli vydělat hodně peněz. A to nemluvím jen „dotovaní“ Řekové.

Využívat na maximum, co máme

Popravdě, ekonomický růst mne netrápí, ať je klidně záporný. Hlavně, když my, tedy občané a stát budeme využívat na maximum to, co máme a vyděláme. A to se už více než 20 let neděje. Připomíná mi to stav, kdy přijde otec živitel domů a pochlubí se – mámo, tak mi zase přidali – 1000,-/měsíc. Táta skáče radostí, všichni jsou šťastní. Ale nikdo nevnímá mámu, jak říká, no jo táto, ale zdražili nám tohle a navíc jsem začali platit toto a výdaje se nám zvedly o 1200,-. Kdepak, jsme šťastní, vyděláváme víc, ale máme méně.

Musíme tvrdě pracovat

Než jsem tohle v podnikání a životě pochopil, zajímal mne obrat – tržby. Hurá, jdeme nahoru. Ale co zisk, když mi nic nezůstává? Stejné je to i s Českou republikou – jedeme na maximum. Už skoro není koho zaměstnat, firmy hledají rezervy, kde se dá, jen se nějak nedostavuje to kýžené bohatství. Ve „vzduchu“ je cítit, že v zemi docházejí peníze (na opravy, údržby, nové stavby, cokoliv nového). A co teprve zkusit zpomalit, odpočinout si , nabrat síly – to nemůžeme. Chceme-li si udržet standard, musíme tvrdě pracovat. Nejsem ten typický morous, co si stěžuje, nemám se špatně. Jen mi vadí, že vím, že bychom se v naší zemi mohli mít lépe. Navíc postup totálního vyčerpání zdrojů nepraktikuje jen stát – zvesela a neefektivně se zadlužují kraje, města i obce.

Najděme politiky

Budeme se tedy moct někdy radovat? Já v to doufám. Věřím, že najdeme politiky, kteří začnou efektivně využívat zdroje (finance a majetek státu). Politiky, kteří dokážou hospodařit s užitkem a dávat peníze tam, kde jsou skutečně třeba a kde chybí. A že najdeme takové politiky, kteří zajistí, aby stát bohatnul a nebyl jen ekonomickou raketou.

Vláďa Nadberežný