Extrémismus plodí zase jenom extrémismus

Vladislav Nadberežný

Extrémismus je poslední dobou všude kolem nás – v souvislosti s migrací, atentáty, hrozbami zprava i zleva.

 Já teď ale nemyslím extrémisty typu islamistů s koránem nebo představitele stran a hnutí s volebním programem plným samopalu do každé rodiny. Tito nevznikli jen tak a právě ten, kdo je zplodil, je pro mne tou horší variantou extrému. Za vznikem podobných radikálů stojí extrémisté v nezodpovědnosti – schovaní za hesly o demokracii a svobodě se sami chovají extrémně nezodpovědně, čímž dávají právě prostor té viditelné polarizaci. Sami jsou ovšem na první pohled radikály neviditelnými – mluví hezky, spisovně, v každé větě 3x zdůrazňují demokracii, jistotu a svobodu.

Radikály má samozřejmě většina zemí světa. Ale tam, kde se chovají představitelé státu zodpovědně, nemohou dostat tolik prostoru. Lidé se k nim nemusí obracet jako k variantě menšího zla. Chápu, že nás dlouhodobě trápí problémy, na které ukazují jen někteří, obávám se ale, že je to pro ně jen jediné téma. Příkladem budiž brexit – ti, kteří po dlouhých letech dosáhli v referendu svého, což měl pro ně být vlastně začátek práce, v ten moment neměli řešení a odstoupili. Zklamání voličů jednoho extrému automaticky přivádí vodu na mlýn dalšího.

Nemohu tedy hledat spásu v názorech, které jsou skutečně za hranou. Nemohu ale také přehlížet, kdo tyto extrémy dopustil a sám tak svým jednáním připravil půdu pro opačný extrém.

Řešením je pouze zklidnění situace a návrat k zodpovědnosti.

Vladislav Nadberežný