Hejtmané mají obrovskou moc, neměli bychom ji omezit? :-)

Vladislav Nadberežný

 Za necelých 5 týdnů budeme volit nové složení krajských zastupitelstev a část senátu. Kampaně jsou v plném proudu a tak se dívám kolem sebe. A nedivím se, že u nás na jihu usiluje o krajské zastupitelstvo tolik subjektů.

 Krajští hejtmané mají totiž obrovskou moc, možná jednu z největších v zemi. Dokáží zastavit nelegální migraci, vystoupit z Evropské unie, dostat nás na Západ nebo Východ a potlačit inkluzi ve školách. Stačí pár týdnů ve funkci a nebude EET, budou nižší odvody a daně, projedeme se po dostavěné dálnici. Je to jako slibovat před zimní olympiádou vítězství v hodu oštěpem 🙂

 Chápu, že výše uvedená témata trápí nás všechny. A chápu, že zaujmout v krajských volbách není jednoduché, občané – voliči se v jednotlivých kompetencích ztrácejí. Nemálo rozhodovacích pravomocí se navíc ztrácí mezi městy a kraji díky absenci okresů, jejichž úlohu dnes nikdo nechce sehrát, a tak zažíváme ping-pong mezi krajským úřadem a radnicemi. 

Slibovat něco, co je předem nereálné, může sice vyhrát volby, ale pro občany bude zase jen zklamáním. A přitom mají krajská zastupitelstva skutečně velký prostor, jak občanům pomoci, a disponují velkým rozpočtem. Regionální školství, sport, doprava, zdravotnictví, sociální služby a tak dále, to vše je možné vylepšit.

 Nejsme lhostejní k „velkým“ tématům.

Samozřejmě, že i k celostátním tématům máme v NOVÉ GENERACI svůj názor, který prezentujeme. Teď jsou tu ale krajské volby a tak náš program obsahuje jen to, co je reálné. Nechceme lidi zklamat.

A tak vám přeji šťastné hledání reálně krajem ovlivnitelných témat 🙂

Vláďa Nadberežný