Konec slušného zaměstnavatele a plátce daní, aneb smrt rodinného e-shopu

Bc. Vladislav Nadberežný

Bc. Vladislav Nadberežný

Dovolím si zamyšlení k velmi aktuální kauze u nás na Budějovicku, i když nejenom Budějovicku, tento zaměstnavatel měl dosah po celé republice.

Co za tím stojí?

V tuto chvíli těžko říct a možná také kvůli obavám ani nekomentovat. Z dlouhodobě dostupných veřejných informací je platební morálka této firmy (daně, mzdy, dodavatelé,…) naprosto excelentní. A pro mne ukázková – podnikám v Čechách, zaměstnávám v Čechách, platím v Čechách. Smekám ale před pozitivní snahou majitelů dostát závazkům vůči svým věřitelům a zaměstnancům.

Není to jen krach podnikání, ale i pro své okolí

Rodinnou firmu, provozující e-shop, se zaujetím a inspirací roky pozoruji – jak jdou nahoru a jak se jim daří. Ale pro mne osobně to je také velmi dobrý zaměstnavatel (více než 100 lidí, to je neskutečný závazek), několik lidí odsud znám osobně a nikdo si nikdy nestěžoval, naopak. Z výsledků je vidět, že vždy platili včas, včetně daní, zdravotního a sociálního pojištění. Ale také dávali spoustu práce a zakázek ve svém okolí (nájemci, dodavatelé,…).

Ztratit celý život ve vteřině

Po otci přebírám firmu, kterou založil před 26 lety a samozřejmě si uvědomuji veškeré radosti i strasti, které ho za tu dobu potkali. Kdo z vás zažil něco podobného, i v kratším čase, ví, co je to za osobní oběť. Jako kdybyste stavěli několik let dům, vlastníma rukama a pak přišel blesk nebo povodeň, který vám ty roky vezme pryč.

O strašácích podnikatelů

To, že podnikání v Čechách není pro všechny stejné, to je prostě fakt. Často se až smutně směji řečem politiků nebo neznalých lidí, kteří říkají: Nechme vše posoudit a vyšetřit nezávislé orgány. Takhle to tu prostě nefunguje, x-krát jsem už zažil dvojí-trojí metr na vše. A není to jen kroky poslední vlády, to rozhodně ne, ti, kteří do ni dnes z billboardů a Facebooku kopou, byli u vlády několikrát, ať už vlevo nebo vpravo. A vždy  k tomuto negativnímu stavu přispěli (superhrubá mzda, zvyšování daní, apod.), nebo podporou podnikatelů z daňových rájů, pro něž je jejich okolí včetně zaměstnanců jen zdrojem příjmů. A do toho státní rozpočet postavený z většiny na výběru DPH – pak je skutečně podnikání rizikem. Kéž by se situace změnila a státní rozpočet by byl plněn úplně jinak.

Ach ti úředníci?

Čtu v diskusích spoustu negace vůči úředníkům. Obávám se, že toto není kauza, kterou by rozhodoval jeden člověk za přepážkou, nebo ťukající na dveře s aktovkou. Za poslední roky i u nás proběhla spousta kontrol a s úředníky ze všech možných končin komunikujeme velmi často. Já sám musím říct, že nemám tak špatnou zkušenost, mnohdy naopak velmi dobrou. Často je mi líto hlavně pracovníků Úřadu práce, vykonávajících nesmyslné pokyny „shora“ vůči „klientům z ulice“, jejich nejvyšší nadřízení by si někdy měli sednout na jejich místo. I proto si myslím, že tohle není kauza drobného Budějovického úředníčka…

Mají ještě šanci?

Sami jsme s otcem těžkým situacím čelili několikrát. Často je to nerovný souboj, který se dá těžko vyhrát. Na druhou stranu bych rád věřil v lidskost a i jiný přístup ministerstva, neboť někoho totálně paralyzovat obstavením účtů a majteku, dlouze vyšetřovat a za 1-2 měsíce říct, jste čistí, je takový zásah, který je mnohdy nevratný. Možná je tu šance pro pana ministra, rychle se do věci vložit a třeba pomoci s očistou, věřím, že by to majitelé se svým pozitivním přístupem a nadšením znovu postavili na nohy. Anebo nám opak, vyřizování všeho v co nejdelší lhůtě, cosi napoví.

Držím palce všem, kteří stále na čestné a transparentní podnikání nezanevřeli a věřím, že se takového stavu někdy dočkáme. Věřím, že se najdou lidé, kteří půjdou do politiky s vědomím, že základním kamenem státu je ten, kdo ve své zemi dává lidem práci, platí daně a podporuje její rozvoj a podle toho se k nim bude i chovat…

Vláďa Nadberežný