Můj politický pomníček – Vladislav Nadberežný

Budějicům chybí zastřešená tržnice

Bc. Vladislav Nadberežný

K napsání tohoto blogu mne přimělo jedno z posledních zasedání komise pro architekturu města České Budějovice. V jedné z rozprav jsme hodnotili, co se za posledních 25 let v Budějovicích postavilo formou veřejné soutěže – celkem 4 stavby. Jeden z kolegů si povzdechl, že tu holt nebyli takoví politici, co by si tu chtěli udělat zajímavý politický pomníček.

Když jsem se rozhodl před pár měsíci naplno vstoupit do politiky, napadlo mne, že bych si tedy mohl dát i nějaké předsevzetí a tedy připravit politický pomníček, kterého bych chtěl dosáhnout.

Nápad jsem měl hned. Stavba, která by byla po dlouhé době zase užitečná. Budova, kde by se mohli lidé denně potkávat.

Poslední roky vidím vzrůstající oblibu několika budějovických trhů s regionálními produkty. Ale je jich málo, myslím, že poptávka rozhodně převyšuje nabídku.

Mojí vizí je tržnice v Budapešti. Navštívil jsem ji několikrát. Mimochodem celá Budapešť je pro spoustu měst, a zrovna i pro to naše, velmi inspirující. Staré ale dobře udržované památky, skoro každá ulice má neuvěřitelné kouzlo.

Main market hall, Budapest

Budapešť tržnice

Budapešť tržnice

Budapešť tržnice

Tržnice je nádherná, plná malých obchůdků, najdete tam vše – kavárny, masny, rybárnu, ovoce, zeleninu a další.

I Budějovice už mohly takové místo mít. Místo, kde by se mohli lidé denně potkávat, relaxovat, nakoupit, pobavit se. Místo, kde by měli přednost místní prodejci se svými regionálními produkty. Galerie, kde by jihočeští umělci dostali svoji šanci, stejně tak jako místo pro koncerty apod. Zkrátka místo, kam by měli lidé důvod chodit. Taková tržnice mohla být klidně v Mariánských kasárnách. Nebo na rohu Mánesovy a Lidické, kde se dnes úplně zbytečně staví další nepotřebná administrativní budova. Zde by kombinace tržnice, podzemního parkoviště a hezkého parku, pokryla poptávku celé jižní části Budějovicka (Rožnov, Roudné, Vidov,…), kam se přesunula velká část obyvatel a kde taková budova chybí.

V současné době se bude dobře dostupné místo hledat velmi složitě. Město takovým dobrým objektem aktuálně nedisponuje. Ale věřím, že není vše ztraceno.

Beru to tedy jako svůj závazek. Nevím jestli se mi ho podaří zrealizovat za 5,  10 nebo za 20 let. Ale udělám pro to maximum, takové cíle mne baví 🙂

Vladislav Nadberežný