Politika – Filip Šmaus

new-filip_small

Je politika svinstvo, kvete v ní korupce, je plná nečestných, lobbisti, malá domů, velká domů a někdy i mega velká domů? Hádají se politici mezi sebou pořád a plivou na sebe špínu? Musíme jejich chování snášet v novinách, rádiu nebo je při tom vidět v televizi?

 

Když mne začátkem roku 2016 pozval Vláďa Nadberežný k sobě do firmy a učinil mi nabídku, zda bych s ním a dalšími založil nové politické hnutí, bleskla mi v hlavně otázka: COŽE? Stát se součástí výše uvedeného?

Dal jsem si pár dnů na rozmyšlenou. A najednou mi to došlo. Politika sama za to nemůže. Obraz české politiky totiž dělají někteří lidé, kteří v ní do teď byli.

Politika by totiž měla být jako byznys – když jdu na obchodní jednání, také na partnera nekřičím a veřejně jej nepomlouvám, ale snažím se s ním vyjednat ty nejlepší podmínky jak pro sebe tak i pro jeho firmy. A taková má být i politika – o vyjednání toho nejlepšího pro obec, kraj či stát. Samozřejmě, že koaliční politik nebude chtít přistoupit na podmínky opozice při vyjednávání pozic po volbách, ale následně by měli spolupracovat a vyjednat to nejlepší pro své voliče.

Možná Vám předchozí odstavec dává paralelu s názory o řízení státu jako firmy. Ale to úplně nejde – stát není firma, která má vydělávat, ale naopak maximálně uspokojit lidi – a v tom je ten radikální rozdíl.

A proto jsem nakonec na nabídku kývl a jdu do krajských voleb. Protože chci pro nás pro všechny vyjednat ty nejlepší podmínky.

 

Filip Šmaus