Regulace nebo džungle?

Bc. Vladislav Nadberežný

Bc. Vladislav Nadberežný

 

Regulace. Fuj. Strašné slovo, které nechceme slyšet. Jsme přece svobodná a demokratická země, tak si můžeme dělat co chceme, volný trh vyřeší vše. Avšak jen do té doby, než se nás to začne týkat. Chlapi říkají, že s ženskou je to hrozné, ale bez ženské ještě horší. Já totéž říkám o regulaci, resp. plánování. Proč jsou západní demokratické a svobodné země jako Německo, Francie a další vnitřně regulovány? Konkrétních příkladů je spousta – např. v šedesátimilionovém Německu působí tři certifikační akreditační společnosti (certifikáty ISO). V desetimilionové ČR cca. 120.

Příliš volný trh je džunglí

Příliš silná regulace může v daném oboru způsobit, že vzniknou monopoly. Ale jsme skutečně přesvědčeni, že ve všem správně funguje pouze volný trh? Co naše energetické, telekomunikační a další monopoly, které mezi sebe pouští jen takové hráče, kteří jim nevadí. Volný trh je ponechán pouze mezi středními a malými podnikateli – bojujte spolu, konkurujte si, tlačte cenu dolů a kvalitu nahoru. Tohle ale není ten správný model konkurenčního prostředí. Volný trh je skutečně džunglí a přináší hlavně negativa. Volný trh přináší korupci. Necháme-li v daném oboru vyrůst příliš mnoho firem, bude to mít jen negativní důsledky – ty co padnou, za sebou nechají spoušť (dluhy, nezaměstnané apod.). Ostatní zatím mezi sebou budou bojovat. Čím? Cenou. Když neuspějí, zkusí úplatky.

Před časem jsem si na malého regulátora i zahrál. Byl jsem osloven, abych zhodnotil ekonomický projekt čtyř neziskových organizací na Českobudějovicku. Všechny chtěly zahájit svoji činnost do několika týdnů. Kupodivu všechny tu samou. Na konci každé prezentace jsem se ptal, jestli o sobě navzájem vědí – samozřejmě, že ne. Kapacita byla tak na jednu, maximálně dvě. Kdybych je tehdy nedal dohromady a ony nedej bože vznikly všechny, situaci bych jim nezáviděl.

Vize, plány a strategie fungují

Věřím, že s rozumnými lidmi se dá najít kompromis, jako je zvykem ve vyspělých ekonomikách. 90. léta rozjela éru bez vize ,plánu a strategie. Dnes se ale žádná dobrá firma bez těchto nástrojů neobejde. Pětiletky jsme vyměnili za střednědobé plány, desetiletky za vize. Konečně jsme se vrátili k základům. Ne ke komunistickým, ale k ekonomickým základům, které fungují stovky let. Díky plánu mohu vidět dopředu a pozitivně ovlivňovat trh, tak jak to dělají úspěšně na Západě i Východě.

Chápu, že se těžko hledá „regulační“ kompromis, aby zbytečně nezaniklo to dobré tím, že nedostane šanci. Ale bojím se, že džungle volného trhu dá šanci jen predátorům, kteří ve slabém systému české justice a práva, pouze využijí své nefér síly. Nezbývá, než se inspirovat v zahraničí a –

najít k tomu správné lidi. Prognostiky a „ekonomické experty“ moc nedoporučuji 🙂

Vláďa Nadberežný