Otevřený dopis hejtmanovi Jihočeského kraje Jiřímu Zimolovi podruhé

Tomáš Pintér

Tomáš Pintér

Pan hejtman Zimola je po úterní kovbojské přestřelce s panem Jančurou příliš snadný cíl dalších útoků. NOVÁ GENERACE se nehodlá do rvačky na palubě žlutých autobusů zapojovat, přesto ale upozorňujeme, že jsme počátkem září napsali hejtmanovi otevřený dopis <http://www.nova-generace.cz/otevreny-dopis-hejtmanovi-jihoceskeho-kraje-jirimu-zimolovi-6-9-2016>, ve kterém reagujeme na jeho zavádějící tvrzení o českobudějovickém letišti.

Dotační žadatelé, nestěžujte si, peněz je (prý) dost…

Vladislav Nadberežný

Vladislav Nadberežný

 

Nevím, kdo jste minulý čtvrtek stihl poslouchat rozhlasovou debatu (Český rozhlas 106,4), kde jsem měl možnost vystoupit s dalšími kandidáty do krajského zastupitelstva (ANO, ČSSD, Soukromníci, Pro kraj).

V závěru debaty vznesl moderátor dotaz, co si myslíme o tom, že si žadatelé o krajské dotace (převážně v sociálních službách), stěžují na nedostatek peněz. Odpověděl jsem, že je to již dlouhotrvající problém – peníze v systému dochází, dotace se snižují, oproti tomu roste finanční náročnost a náklady pro žadatele. Dlouho odkládané investice se tak začínají sypat jako kostlivci ze skříně a proto je třeba hledat další způsoby financování krajů a státu.

Hlavním nepříjemným překvapením pro mne byla reakce de facto všech (hlavně tedy ANO a Soukromníků), že to není pravda. Podle jejich lídrů je peněz v systému dost a nebyla opomenuta ani pochvala za skvělý výběr peněz do systému z Ministerstva financí. Zkrátka nesdílí to, že žadatelům peníze nestačí.

Uvidíme, jak dlouho toto voliči vydrží poslouchat.

Vladislav Nadberežný

 

img_9935

Téma migrace a pohádka o „chytré horákyni“

Josef Mičan

Josef Mičan

Termín krajských voleb se blíží, roste aktivita volebních stran a hnutí i jejich kandidátů, vzrůstá i počet komentářů či stanovisek, slovo si berou i politologové… .

Existuje ovšem předvolební téma, o kterém nepanuje jednoznačná shoda. Je to právě téma „migrace“ a s tím souvisejících názorů. Od nabádání odborníků na všechny typy voleb s názorem, co může a co nemá řešit krajský zastupitel – až po „hlas lidu“, který je ale jiný.

Politika – Filip Šmaus

new-filip_small

Je politika svinstvo, kvete v ní korupce, je plná nečestných, lobbisti, malá domů, velká domů a někdy i mega velká domů? Hádají se politici mezi sebou pořád a plivou na sebe špínu? Musíme jejich chování snášet v novinách, rádiu nebo je při tom vidět v televizi?

 

Centralizace vs. decentralizace

new-filip_small

Filip Šmaus

Poslední léta slyšíme, že stát se má vést jako podnik. Je to jen částečná pravda.

Podnikám více než 21 let. Když jsem začínal, byl boom decentralizace. Velké firmy s mnoha pobočkami nastavily základní chod celé společnosti a potom nechaly jednotlivá pracoviště řídit tak, jak bylo na místním trhu potřeba. Ukázkový příklad jsou banky: dříve se obchody v těchto institucích dělaly podle obyvatel – v jednom kraji šly více půjčky, v druhém zase lidé více stavěli a tak poradci uzavírali stavební spoření či hypotéky jak na běžícím páse a jinde si klienti zase uzavírali pojistky jak po másle.

Tomáš Pintér na Budějcké Drbně 16. 9. 2016

Přepis rozhovoru s Tomášem Pintérem z www.budejckadrbna.cz, 16. 9. 2016

Tomáš Pintér

Tomáš Pintér

 

Výzvám čelím každý den. Neustále je co řešit

Tomáš Pintér, starosta obce Planá u Českých Budějovic a kandidát hnutí NOVÁ GENERACE ve volbách do zastupitelstva Jihočeského kraje. Časově velmi vytížený, ale zároveň cílevědomý a schopný člověk, který přináší řešení nejrůznějších krajských problémů, o nichž diskutuje s občany nejenom své obce.
Jste starosta Plané u Českých Budějovic, manažer v pivovaru a zapálený fotbalista. Co má společného duše nadšeného sportovce s duší zodpovědného komunálního politika a kandidáta v krajských volbách?
Jsou to role, které od sebe vlastně nejsou příliš vzdáleny. K oběma patří kus zdravé ctižádosti, cílevědomost, vytrvalost, tah na branku a touha vyhrát! Zároveň je to zodpovědnost vůči spoluhráčům stejně jako vůči občanům nebo partnerům. Nesmíte se s prominutím hned podělat, nesmíte to zabalit po první prohře, po prvním nezdaru, ale naopak musíte najít sílu se zvednout a najít novou, lepší cestu k nějakému řešení. Samé žádoucí kladné vlastnosti. V tomto duchu jsme se s kolegy a kolegyněmi rozhodli, že místo řečí chceme ovlivňovat dění v našem kraji k lepšímu. Založili jsme hnutí NOVÁ GENERACE a bojujeme o podporu voličů.
Přibližte čtenářům Budějcké Drbny každodenní práci starosty malé obce mezi letištěm, řekou a krajským městem – jakým situacím, konfliktům či výzvám musíte čelit?
Každodenní práce starosty neustálý běh s telefonem v ruce nebo u ucha. Mám velmi náročnou, ale zajímavou práci v Budějovickém Budvaru a jako starosta jsem neuvolněný, takže přes den řeším veškeré věci týkající se obce při práci po telefonu. Po návratu domů se snažím stihnout objet a zkontrolovat aktuální projekty a zastavit se na úřadě. No a večer, až uspím celou rodinu, zasednu k papírům a e-mailu.
Co vám bere chuť k práci?
Pravdou je, že zrovna mezilidské konflikty a jejich řešení mi občas berou hodně. Ale snažím si říkat: udělej proto to nejlepší, co umíš a co lze v dané situaci udělat. Toho se držím a funguje to. A výzvám čelím každý den. Neustále je co řešit, když chceme naši obec udělat příjemnějším a krásnějším místem pro život nás – Plaňáků. Právě teď před námi stojí výzvy v podobě staveb nové hasičárny, chodníku, cyklotrasy, opravy hřbitova, kaple a dalších věcí. Zároveň se s hnutím NOVÁ GENERACE snažíme, aby se i kraj více staral o rozvoj obcí a o partnerskou spolupráci.
Proč se podle vás mají komunální politici zapojovat do práce pro své spoluobčany i na krajské úrovni?
Protože stejně jako pracují ve své obci, kde se místo politikaření řeší skutečné, konkrétní problémy, mohou svými zkušenostmi a nápady pomoci utvářet a zlepšovat život v celém Jihočeském kraji. Tito lidé – starostové a zastupitelé – jsou nejblíže svým spoluobčanům a vnímají jejich problémy, potřeby a přání nejlépe. NOVÁ GENERACE se snaží zkušenosti z komunální sféry a pragmatickou spolupráci přenést i na úroveň kraje.
Zajímají se občané dostatečně o dění ve svém kraji?
Řekl bych, že bychom se všichni měli více zajímat o dění ve svém kraji ve smyslu kontroly. Neměli bychom nechávat všechnu aktivitu jen na obecních a krajských zastupitelích. Sice jsme jim dali svou volbou mandát, ale měli bychom jim dále svými názory a nápady nejen poskytovat zpětnou vazbu o jejich práci, nýbrž je i – a to je důležité i přesto, jak to zní – konstruktivně kritizovat. Každý tak může drobnou aktivitou pomáhat spoluutvářet místo pro život svým dětem. O to se snažíme v našem hnutí i v naší obci – v Plané. I když nás některé věci velmi omezují.
Máte na mysli projekt letiště? Jak by se podle vás měl tento problematický projekt dál vyvíjet?
Ano, mám na mysli třeba i letiště. Jsme si zodpovědně vědomi toho, že už bohužel nestojíme před rozhodnutím, zda letiště má být, nebo nikoliv. Jsme si také dobře vědomi enormního množství peněz, které se už do letiště investovaly. Ale nekoncepčnost celého nákladného projektu a jeho proměnlivost nejen ubližuje naší obci, ale brzdí případný rozvoj tohoto území s důsledky pro celý kraj. Pan hejtman celý problém velmi bagatelizuje a nás to přimělo napsat Otevřený dopis starosty obce Planá hejtmanovi Jihočeského kraje k problematice letiště Planá, který jsme panu hejtmanovi poslali a zároveň zveřejnili v médiích. Zatím čekáme na odpověď.
Předpokládám, že přicházíte s návrhem nějakého řešení?
Samozřejmě. NOVÁ GENERACE se zasazuje o to, aby kraj začal opravdu intenzivně pracovat na finální podobě letiště a na formě jeho podnikání. V tom bohužel Jihočeský kraj stále nemá jasno a své nápady každou sezonu mění. Chceme pomoci jednoznačně ujasnit vizi, čeho a kdy chce Jihočeský kraj na letišti dosáhnout. Je třeba rozhodnout, o jaké letiště půjde, zda se z něj bude opravdu létat na dovolenou a do přímořských či jinak atraktivních destinací, nebo zda z něj udělat nákladové letiště, ke kterému bude jezdit jeden kamion za druhým. Frekventované nákladové letiště ovšem podle nás není vhodný způsob rozvoje našeho regionu a budeme dosavadní životní podmínky obyvatel oblasti kolem letiště bránit všemožnými způsoby. NOVÁ GENERACE prosazuje okamžité řešení, jak napojit letiště na silnici I/3 a na tomto napojení začít pracovat nejpozději současně se závěrečnou fází výstavby letiště. A v neposlední řadě je třeba zvážit lepší využití celého areálu, případně i jeho spodní části, toho času stále v majetku Armády České republiky, například jako pobídek pro investory na výstavbu nových lehkých provozů, jichž se v Českých Budějovicích a okolí nedostává. V duchu vaší první otázky – cílevědomě a s vytrvalostí se nejen u tohoto problému stále snažíme hledat novou a lepší cestu k nějakému řešení.

 

Jak je to s volebními průzkumy

new-filip_small

Filip Šmaus – hnutí NOVÁ GENERACE

A už to začíná… Ze všech stran se na nás začínají valit hesla a usměvavé obličeje. Koho ale 7. nebo 8. října zvolit? Pochopitelně číslo 49 – NOVÁ GENERACE!

Ale pojďme se na to podívat trochu vážněji. Mnoho nerozhodnutých (potencionálních) voličů se rozhoduje na základě průzkumů či preferencí. To je vcelku normální – ostatně nedávno jsme všichni zažili celoevropský šok zvaný Brexit, kdy obyvatelé Velké Británie právě na základě průzkumů dali svůj hlas pro jednu či druhou možnost.

Jak to tedy s těmi průzkumy je? Existují totiž dva odlišné zdroje předvolebních informací: tzv. volební potenciál a předvolební průzkum. A každý říká trochu něco jiného. Pozorný čtenář si totiž všimne, že jedno hnutí nebo strana dosahuje třeba u potenciálu 12%, ale u průzkumu jen 3% hlasů.

Pojďme se tedy podívat na rozdíly.

Fašismus, komunismus a nyní „demokratismus“

Myslíte, že toto spojení k sobě nepatří? Souhlasím, že v mediální a politické masáži posledních 20 let je toto spojení pro část lidí ještě nepředstavitelné. Pokud ale neuděláme v roce 89 tlustou čáru, ale budeme naopak pečlivě a objektivně zkoumat historii od 1. světové války, najdeme neskutečnou spoustu paralel.