Strana nebo hnutí?

Dostávám od mnoha svých známých dotazy, zda je lepší se ve volbách přiklonit k velkým a dlouho existujícím politickým stranám nebo vybírat z celostátních či regionálních hnutí.

Bc. Vladislav Nadberežný

Zpravidla odpovídám, že taková úvaha je namístě, ovšem ať mě nechají chvíli uvažovat nahlas. O úspěchu či neúspěchu místní i krajské politiky totiž rozhodují konkrétní lidé, kteří pocházejí z našeho regionu. Vstupují do krajské politiky se svou profesní historií a záleží na tom, jaké mají nebo nemají schopnosti a vůli pracovat pro rozvoj svého kraje.

Tradiční strany jsou v krizi

O velkých politických stranách se někdy mluví jako o stranách silných, stabilních a ideologicky čitelných. Ptám se, jsou opravdu takové? Kde skončily nebo kam míří kdysi významné strany jako ODA, ODS, TOP 09? Pravicové strany jsou v personální krizi a vyčerpávají se v soupeření mezi sebou. KSČM ubývají členové a strana slábne. Vnitřně rozpolcená ČSSD s desítkami let starou tradicí se houpe nahoru dolů. KDU-ČSL nebo Strana Zelených se pohybují na hraně volitelnosti.

Velká hnutí selhávají

Alternativou ovšem nejsou ani celostátní, zpravidla účelově založená hnutí plná oportunistů, přeběhlíků odjinud a odpadlíků. Jejich členové nastupují ze svých původních zaměstnání rovnou do nejvyšších pater politiky (vzpomínám na Věci veřejné). Zpravidla nezvládají plnit ani zadání svých šéfů — zakladatelů, natož řádně pracovat pro rozvoj svých měst a regionů, jak se to v současnosti děje v hnutí ANO.

Energické osobnosti z praktické politiky

Navrhuji, abychom tedy neřešili otázku stran nebo hnutí, ale pohlédli na lidi, kteří za nimi stojí, a na to, co mají za sebou. V krajských hnutích kandidují lidé, kteří něco dokázali. Krajská politika je především praktická a vyžaduje osobnosti, které pro své obce, regiony nebo spoluobčany vykonávají mnoho přínosného. Jsou pracovití a mají elán a energii. Jenom tak najdeme ty dobré politické reprezentanty 🙂

Vláďa Nadberežný